Účet za nehodu môže byť fatálny. Preto hliadky Pi s rozumom opäť vyrážajú do barov s interaktívno-edukačným projektom podporujúcim zodpovednosť za volantom
Hoci sa u nás vlani stalo o takmer 400 nehôd menej ako v roku 2022 a alkohol úradoval tiež v menšej miere, ich následky boli omnoho tragickejšie. Preto sa o.z. Fórum Pi s rozumom Slovensko spolu s partnermi rozhodlo zopakovať minuloročný projekt Účet za nehodu a jeho tímy budú aj tento rok rozdávať šokujúce účty vyčísľujúce možné finančné následky dopravnej nehody.
Pri dopravnej nehode sa dajú vyčísliť škody na majetku aj na zdraví. Občianske združenie Fórum Pi s rozumom (FPSR) preto minulý rok zrealizovalo osvetový projekt Účet za nehodu. „Naše interaktívno-edukačné tímy navštívili v máji a júni takmer 300 barov, reštaurácii a klubov po celom Slovensku a rozdávali symbolické Účty za nehodu, ktoré dosahovali výšku takmer 100-tisíc eur, pričom vysvetľovali najrozšírenejšie mýty o alkohole a tiež pripomínali, že ak si už vypijete, sú aj iné možnosti, ako sa dostať domov, než sadnúť za volant,“ približuje Tomáš Huba z FPSR predošlý ročník podujatia, ktoré vzniklo za podpory Policajného zboru SR, Nadácie Allianz, predajcu prístrojov na testovanie alkoholu v dychu Tester.sk a digitálnej taxislužby Bolt.
Štatistiky nepustia: V minulom roku bolo menej alkoholu, ale viac tragédií
Podľa štatistík vypije každý Slovák viac než dve fľaše vína alebo štyri litre piva za týždeň. Veľká časť sú vodiči a niektorí si napriek alkoholu v krvi sadnú za volant. Dokazuje to aj vyhodnotenie dopravno-bezpečnostnej situácie Prezídia Policajného zboru za rok 2023.
V roku 2023 sa odohralo o 394 dopravných nehôd menej ako v roku 2022, pričom z celkového počtu 11 647 dopravných nehôd bol alkohol u vinníka nehody zistený vo vyše 1 300 prípadoch, z toho u 40 motorkárov a 116 cyklistov. Napriek nižšiemu počtu dopravných nehôd bol však rok 2023 tragickejší – počet zranených a usmrtených dosiahol viac než 4 500, pričom až 267 ľudí sa už domov nikdy nevrátilo. V roku 2022 to bolo o 23 osôb menej.
Škodu, spôsobenú pod vplyvom alkoholu, poisťovňa nepreplatí.
Správkyňa Nadácie Allianz a hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová tiež verí, že minuloročný Účet za nehodu splnil svoje poslanie a treba v ňom pokračovať. „Aj pri dopravných nehodách platí, že prevencia je lacnejšia, než neskoršia snaha o nápravu. Ak si motorista pod vplyvom alkoholu spôsobí škodu na vlastnom aute, poisťovňa mu plnenie zamietne a ak spôsobí škodu inému, v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) má poisťovňa nárok vymáhať od vinníka časť alebo celé plnenie, vyplatené poškodenému,“ vysvetľuje.
Podľa jej slov riešila Allianz – Slovenská poisťovňa v roku 2023 v rámci PZP 58 a v rámci havarijného poistenia 6 poistných udalostí, pri ktorých bol preukázaný alkohol v krvi motoristu, alebo odmietnutá dychová skúška. Škody na živote, zdraví a majetku v týchto prípadoch presiahli 606 800 eur, pričom viac než 312-tisíc tvorili škody na zdraví a škody na majetku dosiahli takmer 300-tisíc eur.
Najväčšia jednorazová škoda z PZP presiahla 238-tisíc eur a spôsobila ju vodička pod vplyvom omamných látok. Podľa slov Lucie Strnad Muthovej si bude poisťovňa celé poistné plnenie vyplatené poškodenému vymáhať od vinníčky späť. „Prítomnosť alkoholu alebo omamných látok u vodiča je totiž hrubým porušením poistných podmienok a dôvodom na zamietnutie uplatneného nároku,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz. Štatistiky poisťovne ukazujú, že bilancia nehôd, spôsobených vodičmi je medziročne porovnateľná a preto sa aj tento rok zapojí do projektu Účet za nehodu. „Ako najväčší poisťovateľ vozidiel chceme touto interaktívnou kampaňou prispieť k zlepšeniu bezpečnosti na cestách,“ dodáva Strnad Muthová.
K poháriku v podniku pribudne aj mastný účet na takmer 100-tisíc eur
OZ Fórum Pi s rozumom zopakuje Účet za nehodu aj tento rok a spolu s partnermi bude robiť osvetu netradičnou, ale zato overenou formou: vyškolené promo tímy budú vo vybraných podnikoch po celom Slovensku:
- rozdávať návštevníkom fiktívne účty za nehodu so šokujúcou výškou takmer 100-tisíc eur,
- merať záujemcom množstvo alkoholu v dychu,
- zábavnou formou edukovať o rizikách jazdy s alkoholom v krvi.
K dispozícii bude tiež online kvíz s možnosťou výhier, ktorého cieľom je taktiež priniesť verejnosti poznatky, ktoré by o alkohole mal vedieť každý a vyvrátiť najrozšírenejšie mýty – napríklad aj ten o rozdeľovaní alkoholu na tvrdý a mäkký. Promo tímy budú navštevovať podniky počas májových a júnových víkendov, ich harmonogram je dostupný na https://www.ucetzanehodu.sk/.
„Nie je to náhoda, pretože víkendy sú na našich cestách najkritickejšie. Podľa minuloročných štatistík sa v piatok a v sobotu udialo až 30 % dopravných nehôd. Pri nich prišlo o život až 88 ľudí, čo je 34 % z celkového počtu tragických prípadov,“ vysvetľuje Tomáš Huba. Štatistiky tiež hovoria, že v čase, keď nočný život kulminuje a končí, teda medzi 20. a 4. hodinou, sa stalo síce len 13 % dopravných nehôd, no zo všetkých tragických je to až 23 %.
Hoaxom o alkohole verí stále aj najmladšia generácia
Najrizikovejšími sú vodiči, ktorí nedokážu reálne odhadnúť mieru alkoholu a preceňujú svoje skúsenosti a zručnosti. Sú to predovšetkým mladí ľudia a tí, ktorí veria dávno vyvráteným mýtom. „Až príliš veľa vodičov stále verí tomu, že pol hodiny po veľkom pive si môžu sadnúť za volant, alebo že malé pivo má menej alkoholu než 1,5 deci vína či panák tvrdého, pričom obsah alkoholu je všade rovnaký. Neuvedomujú si, že už pol promile alkoholu v krvi zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody dvojnásobne a pri 0,8 promile je to 4-násobná pravdepodobnosť! Mnohí tiež veria, že majú dobré spaľovanie, alebo že poriadne mastné jedlo im pomôže alkohol rýchlejšie odbúrať, čo sú tiež bludy,“ približuje stále prevládajúce mýty Vladimír Radič zo spoločnosti Tester.sk.
O tom, či už môžete bez obáv sadnúť za volant, sa vodiči najistejšie presvedčia klasickou metódou fúknutia do trubičky testera alkoholu. „Kúpa kalibrovaného prístroja je rozhodne lacnejšia, než účet za nehodu,“ zdôrazňuje Radič.
Radšej taxíkom, než policajným autom
Do snahy o väčšiu bezpečnosť na našich cestách prostredníctvom iniciatívy Účet za nehodu sa aj tento rok zapojí tiež digitálna taxislužba Bolt. „Naša platforma umožňuje jednoduché objednanie si odvozu cez aplikáciu, čo je rýchla a spoľahlivá, no v prípadoch konzumácie alkoholu predovšetkým zodpovedná alternatíva. Preto Bolt v rámci projektu Účet za nehodu pripravil až do 16.6.2024 pre svojich nových používateľov z celého Slovenska, ktorí si budú chcieť užiť večer s alko drinkom a pritom sa správať zodpovedne, špeciálny PROMO kód BEZPECNESBOLTOM24, vďaka ktorému získajú prvú jazdu úplne zadarmo,“ hovorí Soňa Stloukalová, Country Manager platformy Bolt pro Českú a Slovenskú republiku.